Motion Picture Sound Editors Awards

MPSE_Logo

Winners Announced: February 27, 2016

◊ indicates winner

Best Sound Editing – Music in a Feature Film
Creed, Ronald J. Webb
Jupiter Ascending, Paul Apelgren
Jurassic World, Paul Apelgren
Mad Max: Fury Road, Bob Badami
Mission: Impossible – Rogue Nation, John Finklea
Star Wars: Episode VII – The Force Awakens, Paul Apelgren
The Martian, Tony Lewis
The Revenant, Martin Hernandez

Best Sound Editing – Foreign Feature
Days of Grace, Vincent Arnardi and Julien Perez

Best Sound Editing – Music in a Musical Feature Film 
Love & Mercy, Nicholas Renbeck
Pitch Perfect 2, Amanda Goodpaster
Straight Outta Compton, Jason Ruder

Best Sound Editing – Direct to Video – Live Action
7 Minutes, Trip Brock
All the Wilderness, Trip Brock
Last Shift, Michael Orlowski
Listening, David Barber
Lost River, Lon Bender
War Pigs, Carlos Sanches
We Are Still Here, Eric Lalicata

Best Sound Editing – Special Venue
Alien Attack, Brian Eimer
Journey to Space, Brian Eimer
MacGillivray Freeman’s Humpback Whales, Andrew DeCristofaro
Robots, Brian Eimer
The Great Chicago Adventure, Tom Haigh

Best Sound Editing – Sound Effects and Foley in a Feature Film
Ant-Man: Shannon Mills and Daniel Laurie
Jurassic World, Al Nelson and Wendolyn Yates Whittle
Mad Max: Fury Road, Mark A. Mangini and Scott Hecker
Sicario, Alan Robert Murray
Southpaw, Mandell Winter
Star Wars: Episode VII – The Force Awakens, Matthew Wood
The Martian, Oliver Tarney
The Revenenant, Lon Bender, Randy Thom, and  Martin Hernandez

Best Sound Editing – Sound Effects, Foley, Dialogue, and ADR in a Foreign Feature Film
Days of Grace, Frederec Le Louet and Enrique Greiner
Northmen – A Viking Saga, Markus Glunz and Peter Staubili
Son of Saul, Tamas Zanyi
Unfreedom, Resul Poolkutty and Amrit Pritam Dutta

Best Sound Editing – Dialogue and ADR in A Feature Film
Bridge of Spies, Richard Hymns
Mad Max: Fury Road, Mark A. Mangini and Scott Hecker
Room, Niall Brady
Sicario, Alan Robert Murray
Star Wars: Episode VII – The Force Awakens, Matthew Wood
Straight Outta Compton, Mark P. Stoeckinger and Greg Hedgepath
The Martian, Oliver Tarney
The Revenant, Lon Bender, Randy Thom and Martin Hernandez

Best Sound Editing – Computer Interactive Entertainment
Batman: Arkham Knight, Andrew Riley
Call of Duty: Advanced Warfare – Exo Zombies, Adam Boyd
Halo 5: Guardians, Bryan O. Watkins
Star Wars: Battlefront, Charles Deenen
StarCraft II: Legacy of the Void, Paul Menichini

Best Sound Editing – Documentary Feature Film
A Faster Horse, Mark P. Stoeckinger and Luke Gibleon
Amy, Andy Shelley and Stephen Griffiths
Best of Enemies, Pete Horner
Cobain: Montage of Heck, Cameron Frankley
Racing Extinction, Tim Nielsen and Christopher Barnett
The Wrecking Crew, Bob Bronow
What Happened, Miss Simone?, Tony Volante
Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom, Oleg Kulchytskyi

Best Sound Editing – Computer Episodic Entertainment
All Hail King Julien, Devon Bowman
Joy Ride: Prequel, Charles Deenen
The Mr. Peabody & Sherman Show, Devon Bowman
Tom Clancy’s the Division: Agent Origins, Kevin Senzaki
What Lives Inside, Rob Marshall

Best Sound Editing – Sound Effects, Foley, Dialogue, and ADR in an Animation Feature Film
Anomalisa, Aaron Glascock and Christopher S. Aud
Hotel Transylvainia 2, Geoffrey G. Rubay
Inside Out, Shannon Millls and Ren Klyce
Minions, Dennis Leonard
Shaun the Sheep Movie, Antony Bayman and Adrian Rhodes
The Good Dinosaur, Shannon Mills
The Peanuts Movie, Gwendolyn Yates Whittle and Randy Thom

Best Sound Editing – Long Form Music in Television
Saints & Strangers, Del Spiva
Scream Queens, David Klotz
The Book of Negroes, Joe Mancuso

Best Sound Editing – Long Form Documentary in Television
30 for 30: Sole Man, Eric Lalicata
Keith Richards: Under the Influence, Brian Chumney
Spymasters: CIA in the Crosshairs, Jason Schmidt

Best Sound Editing – Long Form Musical in Television
Descendants, Amber Funk
Drumline: A New Beat, Avital Korin
Teen Beach 2, Amber Funk

Best Sound Editing – Short Form Music in Television
American Horror Story, David Klotz
Bates Motel, Michael T. Ryan
Game of Thrones, David Klotz
House of Cards, Jonathon Stevens
Jane the Virgin, Darren King
Mozart in the Jungle, Jason Tregoe Newman
Mr. Robot, Ben Zales
The Slap, Robert Cotnoir

Best Sound Editing – Short Form Sound Effects and Foley in Television
Better Call Saul, Kurt Nicholas Forshager
Fargo, Kurt Nicholas Forshager
Game of Thrones, Tim Kimmel
Marco Polo: One Hundred Eyes, Dave Paterson
The Last Ship, G. Michael Graham
True Detective, Mandell Winter
TURN: Washingotn’s Spies, George Haddad
Vikings, Jane Tattersall

Best Sound Editing – Short Form Documentary in Television
Brewmore Baltimore, Matt Davies
Chef’s Table, Wiliam McGuigan
Deadliest Catch, Bob Bronow
India’s Daughter, Resul Pookutty
Undrafted, Eric Lalicata

Best Sound Editing – Sound Effects, Foley, Dialogue, and ADR Animation in Television
Gravity Falls, Healther Olsen
Half-Shell Heroes: Blast to the Past, Jeff Shiffman
LEGO Scooby-Doo! Knight Time Terror, Devon Bowman
Marvel’s Avengers Assemble, Mike Draghi
Penn Zero: Part-Time Hero, Eric Freeman
Star Wars Rebels, Matthew Wood
Teenage Mutant Ninja Turtles, Jeff Shiffman
Ultimate Spider-Man, Mike Draghi

Best Sound Editing – Long Form Dialogue and ADR in Television
Bessie, Damian Volpe
Saints & Strangers, Victor Ray Ennis
Scream Queens, Gary Megregian
Sons of Liberty, Louis Bertini
Texas Rising, John Laing
Tut, Michael J. Benavente

Best Sound Editing – Short Form Dialogue and ADR in Television
Blindpsot, Mark Relyea
Game of Thrones, Tim Kimmel
Homeland, Craig A. Dellinger
Daredevil, Lauren Stephens
The 100, Norval D. Crutcher III
The Book of Negroes, David Rose
The Walking Dead, Jerry Ross
Vikings, Jane Tattersall

Best Sound Editing – Short Form Musical in Television
Empire, Joshua Winget
Galavant, Christopher Brooks
Nashville, Jaclyn Newman Dorn
Peg + Cat, J. Walter Hawkes
Wet Hot American Summer: First Day of Camp, Emily C. Kwong

Advertisements