Producers Guild of America Awards

Producers Guild of America

TV nominees announced 1/5/2017
Film nominees announced 1/10/2017
Winners announced 1/28/2017
♦ indicates winner

Film

Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures
Arrival, Dan Levine, Shawn Levy, Aaron Ryder, David Linde
Deadpool, Simon Kinberg, Ryan Reynolds, Lauren Shuler Donner
Fences, Scott Rudin, Denzel Washington, Todd Black
Hacksaw Ridge, Bill Mechanic, David Permut
Hell or High Water, Carla Hacken, Julie Yorn
Hidden Figures, Donna Gigliotti, Peter Chernin & Jenno Topping, Pharrell Williams, Theodore Melfi
♦ La La Land, Fred Berger, Jordan Horowitz, Marc Platt
Lion, Emile Sherman & Iain Canning, Angie Fielder
Manchester by the Sea, Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, Kevin Walsh
Moonlight, Adele Romanski, Dede Gardner & Jeremy Kleiner

Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Picture
Finding Dory, Lindsey Collins
Kubo and the Two Strings, Arianne Sutner, Travis Knight
Moana, Osnat Shurer
The Secret Life of Pets, Chris Meledandri, Janet Healy
♦ Zootopia, Clark Spencer

Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Picture
Dancer, Gabrielle Tana
The Eagle Huntress, Stacey Reiss, Otto Bell
Life, Animated, Julie Goldman, Roger Ross Williams
♦ O.J.: Made in America, Ezra Edelman, Caroline Waterlow
Tower, Keith Maitland, Susan Thomson, Megan Gilbride

TV

*The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.

Outstanding Producer of Long-Form Television
Black Mirror (Season 3), this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
The Night Manager (Season 1), Simon Cornwell, Stephen Garrett, Stephen Cornwell, Hugh Laurie, Tom Hiddleston, Susanne Bier, David Farr, John le Carré, William D. Johnson, Alexei Boltho, Rob Bullock
The Night Of, this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
♦ The People v. O.J. Simpson: American Crime Story (Season 1), Scott Alexander, Larry Karaszewski, Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, D.V. DeVincentis, Anthony Hemingway, Alexis Martin Woodall, John Travolta, Chip Vucelich
Sherlock: The Abominable Bride, this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

Outstanding Sports Program
E:60 (2016)
The Fight Game with Jim Lampley: A Tribute to Muhammad Ali
Hard Knocks: Training Camp with the Los Angeles Rams
(Season 11)
♦ Real Sports with Bryant Gumbel (Season 22)
♦ VICE World of Sports (Season 1)

Outstanding Digital Series
30 for 30 Shorts (Season 5)
♦ Comedians in Cars Getting Coffee (Season 7, Season 8)
Epic Rap Battles of History (Season 5)
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: ACADEMY (Season 1)
National Endowment for the Arts: United States of Arts

Outstanding Producer of Episodic Television, Drama
Better Call Saul (Season 2), Vince Gilligan, Peter Gould, Melissa Bernstein, Mark Johnson, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Robin Sweet, Diane Mercer, Bob Odenkirk
Game of Thrones (Season 6), David Benioff, D.B. Weiss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, Bryan Cogman, Lisa McAtackney, Chris Newman, Greg Spence
House of Cards (Season 4), Beau Willimon, Dana Brunetti, Michael Dobbs, Josh Donen, David Fincher, Eric Roth, Kevin Spacey, Robin Wright, John Mankiewicz, Robert Zotnowski, Jay Carson, Frank Pugliese, Boris Malden
♦ Stranger Things (Season 1), Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Dan Cohen, Iain Paterson
Westworld (Season 1), J.J. Abrams, Jonathan Nolan, Lisa Joy, Bryan Burk, Athena Wickham, Kathy Lingg, Richard J. Lewis, Roberto Patino, Katherine Lingenfelter, Cherylanne Martin

Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy
♦ Atlanta (Season 1), Donald Glover, Dianne McGunigle, Paul Simms, Hiro Murai, Alex Orr
black-ish (Season 2), Kenya Barris, Jonathan Groff, Anthony Anderson, Laurence Fishburne, Helen Sugland, E. Brian Dobbins, Vijal Patel, Gail Lerner, Corey Nickerson, Courtney Lilly, Lindsey Shockley, Peter Saji, Jenifer Rice-Genzuk Henry, Hale Rothstein, Michael Petok, Yvette Lee Bowser
Modern Family (Season 7), Steven Levitan, Christopher Lloyd, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Elaine Ko, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Brad Walsh, Danny Zuker, Vali Chandrasekaran, Andy Gordon, Jon Pollack, Chuck Tatham, Chris Smirnoff, Sally Young
Silicon Valley (Season 3), this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
Veep (Season 5), David Mandel, Frank Rich, Julia Louis-Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Sean Gray, Peter Huyck, Alex Gregory, Jim Margolis, Georgia Pritchett, Will Smith, Chris Addison, Rachel Axler, David Hyman, Erik Kenward, Billy Kimball, Steve Koren

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television
30 for 30 (Season 7), Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Bill Simmons, Erin Leyden, Gentry Kirby, Andrew Billman, Marquis Daisy, Deirdre Fenton
60 Minutes (Season 48, Season 49), this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
Anthony Bourdain Parts Unknown (Season 5-8), Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig
Hamilton’s America, this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
♦ Making a Murderer (Season 1), this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

Outstanding Producer of Competition Television
The Amazing Race (Season 27, Season 28), Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo
American Ninja Warrior (Season 7, Season 8), this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
Lip Sync Battle (Season 1, Season 2), this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
Top Chef (Season 13), Daniel Cutforth, Tom Colicchio, Casey Kriley, Padma Lakshmi, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Erica Ross, Patrick Schmedeman, Ellie Carbajal
♦ The Voice (Season 9-11), Audrey Morrissey, Jay Bienstock, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker, Carson Daly

Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television
Full Frontal with Samantha Bee (Season 1), this show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
♦ Last Week Tonight with John Oliver (Season 3), Tim Carvell, John Oliver, Liz Stanton
The Late Late Show with James Corden (Season 2), Ben Winston, Rob Crabbe, Mike Gibbons, Amy Ozols, Sheila Rogers, Michael Kaplan, Jeff Kopp, James Longman, Josie Cliff, James Corden
Real Time with Bill Maher (Season 14), Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood
Saturday Night Live (Season 42), Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Ken Aymong

Outstanding Children’s Program
Girl Meets World (Season 2, Season 3)
Octonauts (Season 4)
School of Rock (Season 1)
♦ Sesame Street (Season 46)
SpongeBob SquarePants (Season 9)